5 min czytania

Cukrzyca a zdrowie seksualne

Zaburzenia seksualne są jednym z objawów, które mogą towarzyszyć cukrzycy. Jednak, w przeciwieństwie do reszty, nie mówi się o nim tak często. Faktem jest jednak, że choroba nierzadko utrudnia parom cieszenie się bliskością fizyczną i czerpanie z niej pełnej przyjemności. Zaburzenia seksualne są powikłaniem z zakresu tematów tabu, na które również trzeba rozmawiać. Dziś poruszymy tę wstydliwą dla wielu osób kwestię.

Dlaczego w przebiegu cukrzycy dochodzi do problemów intymnych?

U diabetyków źródłem problemów jest hiperglikemia prowadząca do uruchomienia szeregu niekorzystnych procesów, które inicjują powstawanie m.in. zmian miażdżycowych i neuropatii. Do tego mogą dołączyć również inne czynniki, np.: 

  • zaburzenia psychogenne i hormonalne, 
  • różnego rodzaju nerwice, 
  • stres, 
  • otyłość, 
  • zbyt wysokie stężenie cholesterolu frakcji LDL, 
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. 

Powyższe kwestie mają nie tylko negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia diabetyka, ale także przyczyniają się do nasilenia problemów w życiu intymnym. 

Kogo najczęściej dotyczą zaburzenia seksualne?

Diabetycy są grupą szczególnie narażoną na trudności w życiu intymnym. Zaburzenia erekcji występują aż trzykrotnie częściej, niż w zdrowej populacji – dotyczą co drugiego mężczyzny chorującego na cukrzycę

Dane epidemiologiczne mówią o zatrważającym wzroście liczby zachorowań na cukrzycę i tym samym wzrośnie liczba osób doświadczających problemów intymnych. Szacuje się, że w 2025 r. zaburzenia erekcji będą dotyczyć ponad 320 mln mężczyzn na świecie. 

W Polsce w badaniach przeprowadzonych wśród 6670 mężczyzn z cukrzycą, problemy z erekcją stwierdzono u 55% chorych z typem 1 po 9 latach choroby i u 72% chorych z typem 2 nieco ponad 2 latach chorowania na cukrzycę. Ryzyko impotencji rośnie potrójnie u mężczyzn z podwyższonym odsetkiem HbA1C > 9,8%.

Zmiany miażdżycowe i neuropatia   

Miażdżyca tętnic jest chorobą związaną ze zmianami w wewnętrznej warstwie naczyń krwionośnych i uszkodzeniu śródbłonka naczyniowego decydującego o zdolności naczyń do rozkurczu.  Erekcja oraz wytrysk związane są z prawidłowym krążeniem.  Tętnice muszą dostarczyć do prącia stosunkowo dużą ilość krwi w krótkim czasie i rozszerzyć się aż o 80%. Jeśli krew napotyka trudności w cyrkulacji z powodu utraty elastyczności naczynia pojawia się problem z osiągnięciem oraz utrzymaniem wzwodu. Jeśli dochodzi do zbliżeń, są one albo niesatysfakcjonujące, albo wręcz nieudane.

Zaburzenia erekcji są swoistym barometrem mężczyzny świadczącym o zmianach w naczyniach wieńcowych na bardzo wczesnym etapie. Jest to sygnał ostrzegawczy, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli do czynienia ze zmianami w dużych naczyniach i możemy doświadczyć zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. 

Drugim istotnym czynnikiem jest neuropatia, która wpływa na spadek libido. Układ nerwowy kobiet i mężczyzn chorujących na cukrzycę nie odczytuje bodźców fizycznych jako przyjemnych, co znacznie zmniejsza satysfakcję z życia intymnego.  

Chorzy na cukrzycę ze względu na liczne choroby towarzyszące są leczeni równocześnie wieloma lekami. Czasami zaburzenia seksualne występują z powodu nieodpowiedniego doboru leków hipotensyjnych stosowanych przy chorobie nadciśnieniowej lub przeciwdepresyjnych. W takich przypadkach wystarczy zmienić lek, aby usunąć problem.   

Czy zaburzenia seksualne dotyczą tylko mężczyzn?

Cukrzyca również komplikuje życie intymne kobiet. Zagadnienie ma charakter złożony – urologiczny, ginekologiczny, naczyniowy, a także psychologiczny. Ich kłopoty rzadko bywają rozpoznawane i nie zawsze leczone.

Konsekwencje zmian neuropatycznych u kobiet chorujących na cukrzycę mogą być przyczyną problemów z osiągnięciem orgazmu. Dodatkowo narastające zaburzenia nawilżenia pochwy  sprzyjają uszkodzeniu błony śluzowej, co nasila dolegliwości bólowe w trakcie zbliżenia.

Hiperglikemia  sprzyja rozwojowi stanów zapalnych pochwy, cewki i pęcherza moczowego, towarzyszące dokuczliwe upławy, uczucie świądu i pieczenia nasilają dolegliwości bólowe w trakcie zbliżenia i zmniejszają satysfakcję z tej sfery życia.  

Niejednokrotnie towarzysząca cukrzycy nadwaga, zmiany skórne po nakłuciach iniekcji insuliny oraz strach przed ciążą sprawiają, że kobiety chorujące na cukrzycę czują się mniej atrakcyjne dla swoich partnerów i zaczynają unikać zbliżeń.

Zaburzenia seksualne są zawsze problemem dwojga!

Edukacja swoim zasięgiem powinna objąć nie tylko diabetyka, ale również jego rodzinę. Niewiedza partnera powoduje, że poczucie niezrozumienia, a także frustracja związana z brakiem bliskości drugiej osoby mogą narastać, co w konsekwencji wpływa niszcząco na związek. Zaburzone relacje między partnerami, prowadzą do oddalenia i osłabienia więzi, może też stwarzać wrażenie utraty zainteresowania partnerem. Wówczas nawet miłość, zaangażowanie i pragnienie bycia razem mogą okazać się niewystarczające.

Raport „Polska rodzina z cukrzycą” mówi, że w rodzinach zbyt rzadko rozmawia się o życiu seksualnym. Na impotencję wskazało tylko 2% badanych chorych, natomiast za to wyraźnie więcej osób bliskich w 5% procentach stwierdziło problemy z życiem intymnym. 

Jaka jest na to rada?

Obecnie mamy wiele możliwości leczenia nie tylko farmakologicznego. W razie już istniejących problemów warto zwrócić się do specjalistów, zarówno lekarz pierwszego kontaktu, urolog, ginekolog, psychoterapeuta, czy seksuolog jest w stanie pomóc i zastosować leczenie, które pozwoli na zauważalną poprawę jakości życia – nie tylko seksualnego. 

Jako edukator nieustannie zachęcam do samokontroli i pomiarów glikemii, utrzymywania właściwych wyników i unikania hiperglikemii jako najlepszej formy profilaktyki.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)