3 min czytania

Cukrzyca a upał

Lato jest porą roku, którą kojarzymy w sposób bardzo pozytywny: wakacje, urlop, chwila oddechu, wycieczki… Gdy jednak dni stają się nieznośnie gorące, diabetyk może to odczuwać dużo intensywniej niż osoba, która nie choruje na cukrzycę. Jak skutecznie dbać o siebie, by uniknąć niebezpieczeństwa i czuć się świetnie każdego dnia?

Jak organizm diabetyka reaguje na upał?

Nawet zdrowe osoby różnie znoszą gorące i suche powietrze. Dla jednych upalne lato stanowi wprost wymarzone warunki, podczas gdy inni bardzo się męczą i tylko czekają na kojące ochłodzenie. Jednak dla osoby chorej na cukrzycę upał stanowi prawdziwe wyzwanie. Jego organizm jest szczególnie narażony na wszelkie niebezpieczne konsekwencje przebywania bezpośrednio na słońcu. Wśród nich wymienimy:

 • udar słoneczny,
 • odwodnienie,
 • osłabienie i omdlenia,
 • poparzenia słoneczne,
 • bóle głowy.

To jednak nie wszystko. Jakakolwiek aktywność fizyczna w czasie upału może prowadzić do wystąpienia hipoglikemii. Jeśli dodatkowo spędzamy dużo czasu w pełnym słońcu, nasza skóra – już i tak bardziej sucha i wrażliwa z powodu choroby – może łatwiej ulegać poparzeniom. Warto zatem zachować szczególną ostrożność i dbać o siebie z większą uwagą.

Jak dbać o siebie w upalne dni?

Wakacyjny wypoczynek nie musi iść w parze z odmawianiem sobie wszystkiego – należy jednak pamiętać o odpowiedniej trosce o własne zdrowie. Aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych skutków działania upału na organizm diabetyka, trzeba działać rozważnie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne w czasie urlopu:

 • Zanim wybierzemy się na wakacje, należy skonsultować z diabetologiem ewentualną modyfikację leczenia w okresie letnim.
 • Jeśli używamy pompy insulinowej, a zamierzamy korzystać z basenu lub zażywać morskich kąpieli, należy o tym powiedzieć lekarzowi. Zostaniemy poinstruowani, kiedy należy ją odpiąć i na jak długo, a także co robić w przypadkach szczególnych.
 • Chorzy leczeni insuliną powinni w upalne dni zadbać o właściwe przechowywanie leku zgodnie z zaleceniami producentów.
 • W miarę możliwości unikamy długotrwałej bezpośredniej ekspozycji na słońce. Przez większość czasu przebywamy w miejscach zacienionych.
 • Wychodząc na letni spacer, zabieramy ze sobą zawsze butelkę wody oraz glukozę na wypadek nagłej hipoglikemii.
 • Dbamy o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu – pijemy dużo wody. Ponadto nawilżamy skórę używając w tym celu specjalnych specyfików. Pamiętamy również o kremach z wysokim filtrem UV.
 • Unikamy napojów odwadniających organizm – alkoholu, kawy, napojów energetycznych.
 • Częściej sprawdzamy poziom glikemii – szczególnie jeśli przebywamy na egzotycznym wyjeździe i np. spożywamy potrawy, których nie znamy. 
 • Pamiętamy o tym, aby mieć przy sobie numer kontaktowy do najbliższej przychodni lekarskiej, a także do osoby, która – w razie nagłego zasłabnięcia – może nam szybko udzielić pomocy.
 • Jeżeli omdlenia często nam się zdarzają, unikamy samotnych wędrówek. 

Choć upał i cukrzyca stanowią raczej dość niebezpieczne połączenie, istnieją sposoby na to, aby móc nadal bezpiecznie korzystać z uroków lata i cieszyć się w pełni swoimi wakacjami. Więcej porad praktycznych znajdziesz również na naszej grupie na Facebooku.  

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)