3 min czytania

Badanie glukozy w ciąży – jak się przygotować?

Sprawdzenie poziomu glukozy we krwi jest jednym z najważniejszych badań, jakie przyszła mama powinna wykonywać regularnie. Dlaczego? Nawet jeśli dotychczas nie miała problemów z poziomem glukozy, ciąża może ten stan rzeczy odmienić. Dzieje się tak za sprawą zmian w gospodarce hormonalnej, które mają wpływ na produkcję glukozy i wydzielanie insuliny. Dziś podpowiemy, jak przygotować się do badania, aby uzyskać miarodajne wyniki.

Badanie glukozy w ciąży – przygotowanie 

Według zaleceń lekarzy, na pierwsze badanie poziomu glikemii na czczo należy się zgłosić na początku ciąży. Możemy je wykonać równolegle np. z profilaktyczną morfologią – oba badania przeprowadza się na czczo, zatem ograniczymy ilość wizyt w laboratorium (co jest ważnym atutem w czasie pandemii COVID-19). O czym warto pamiętać dzień przed badaniem glukozy w ciąży? Jak się przygotować, aby wyniki odzwierciedlały stan rzeczywisty? Poniżej kilka prostych wskazówek.

 • Jeśli nie czujemy się najlepiej (np. doskwiera nam przeziębienie), odwołajmy badanie.
 • W dniu poprzedzającym badanie odżywiajmy się tak samo, jak zazwyczaj – nie wprowadzajmy drastycznych zmian, takich jak np. eliminacja węglowodanów.
 • Starajmy się również nie wykonywać żadnych ćwiczeń. Zafundujmy sobie spokojny dzień.
 • Do laboratorium zgłaszamy się na czczo, a zatem pamiętamy o tym, aby nic nie jeść przez co najmniej 8 godzin przed badaniem.
 • Jeśli odczuwamy głód, możemy się czegoś napić – niech to jednak nie będą słodzone napoje, czy soki, lecz czysta woda.
 • Wychodząc na badanie, nie bierzmy ze sobą gumy do żucia, czy cukierków – unikniemy ryzyka, że po drodze automatycznie po nie sięgniemy.
 • Na badanie warto wybrać się z osoba towarzyszącą, gdyż wiele kobiet może odczuwać mdłości, ogólne osłabienie.
 • Po dotarciu na badanie, usiądźmy na kilka minut w poczekalni. Nie wpadajmy do gabinetu w biegu – to również ma wpływ na poziom cukru.

Dlaczego badanie glukozy w ciąży jest takie ważne?

Weryfikacja stężenia cukru we krwi jest bardzo ważna – w szczególności, jeśli chodzi o przyszłe mamy. Jeśli wynik będzie w granicach normy dla ciężarnych (poniżej 92 mg/dl, u osób niebędących w ciąży norma to <100 mg/dl), nie ma czym się martwić. Jeśli jednak norma zostanie przekroczona – otrzymamy skierowanie na dodatkowe badanie, które potwierdzi lub wykluczy cukrzycę ciążową – krzywą obciążenia glukozą (OGTT). 

Przygotowanie do OGTT odbywa się w dokładnie taki sam sposób jak ten, który przedstawiliśmy powyżej – na czczo, po minimum 8 godzinach przerwy w jedzeniu, bez przeziębienia. Sam test jest jednak nieco bardziej złożony. Polega na trzech pomiarach:

 • Na czczo (norma <92 mg/dl), po czym należy wypić roztwór 75 g glukozy
 • Po 60 minutach od spożycia glukozy (norma <180 mg/dl)
 • Po 120 minutach od spożycia glukozy (norma <153 mg/dl)

Test OGTT jest bardzo ważnym badaniem glukozy w ciąży. Jego wynik pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy rozwinęła się u nas cukrzyca ciążowa i – w razie czego – szybko zareagować wdrażając odpowiednie leczenie. Przeczytaj także: Cukrzyca ciążowa – leczenie.

Jeżeli test OGTT na początku ciąży wyjdzie prawidłowo lub nie było potrzeby go wykonywać (bo cukier na czczo w pierwszym badaniu wyniósł<92 mg/dl), należy wykonać OGTT między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeżeli na początku ciąży rozpozna się już cukrzycę ciążową, testu po 24. tygodniu nie należy wykonywać.

Rozpoznanie cukrzycy ciążowej jest wskazaniem do objęcia opieką przez diabetologa.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)