14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

Listopad jest miesiącem, w którym mamy kilka okazji do świętowania. Już pierwszego dnia tego miesiąca spotykamy się w zadumie nad grobami naszych bliskich. Dalej święto z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, zaś na samym końcu listopada – Andrzejki. Jest jednak jeszcze jedna data, którą każdy diabetyk powinien wpisać do swojego kalendarza: 14 listopada.

Światowy Dzień Cukrzycy – historia

Ten wyjątkowy dzień obchodzimy w połowie listopada nie bez powodu. Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony dokładnie w 1991 roku, a zatem 70 lat od odkrycia insuliny. Święto zaś obchodzimy w dniu rocznicy urodzin wynalazcy – Fredericka Bantinga.

Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, której misją było aktywne działanie na rzecz propagowania wiedzy służącej zwiększaniu świadomości o chorobie, jaką jest cukrzyca. Prowadzone przez nią kampanie uzyskały poparcie wielu organizacji diabetologicznych, a także Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy

Święto wszystkich diabetyków obchodzone jest w ponad 160 krajach całego świata. Z tej okazji, każdego roku organizowane są kampanie tematyczne, dzięki czemu za każdym razem porusza się inny aspekt związany z cukrzycą.

W poprzednich latach takimi tematami przewodnimi były m.in.:

• Pielęgniarki jako wsparcie w leczeniu cukrzycy;
  • Cukrzyca i rodzina;
  • Kobiety a cukrzyca;
  • Cukrzyca u dzieci i młodzieży;
  • Dbanie o stopy w cukrzycy;
  • Cukrzyca a otyłość.

Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce

To międzynarodowe święto jest uroczyście obchodzone również w Polsce. Co roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Cukrzycy. W ich ramach uczestnicy mogą posłuchać wykładów edukacyjnych, uczestniczyć w konkursach wiedzy, a także spędzić miło czas w gronie innych diabetyków.

Światowy Dzień Cukrzycy jest wyjątkowy również z innego powodu. Tego dnia uświadamiamy sobie szczególnie, że nie jesteśmy sami! Jeśli bierzemy udział w obchodach, możemy poznać wielu ciekawych ludzi, a także wymienić się doświadczeniami z innymi diabetykami.

Jednak chcemy Ci uświadomić, że to wcale nie musi być sytuacja wyjątkowa, zdarzająca się przy okazji naszego święta! Każdego jednego dnia w ciągu całego roku możesz liczyć na przyjaźnie zawarte w Szkole Diabetyka, a także na serdeczność oraz wsparcie udzielane przez naszą Społeczność. Jeżeli jeszcze nie odwiedziłeś nas na Facebooku – możesz to zrobić w każdej chwili! Serdecznie zapraszamy!