2 min czytania

Leczenie cukrzycy typu MODY

Cukrzyca monogenowa typu MODY łączy w sobie wiele podtypów, spośród których każdy powinien być leczony w inny sposób. Z tego powodu, mimo podobnej diagnozy, jedni pacjenci szybko odzyskają znakomite samopoczucie tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety, inni zaś będą potrzebowali konkretnych form terapii farmakologicznej. 

Zróżnicowane formy leczenia

Cukrzyca typu MODY jest chorobą niezwykle ciekawą. Choć często uważa się ją za odmianę cukrzycy typu 2, ale występującą w młodym wieku – w jej obrębie występuje wiele różnych podtypów. Każdy z nich cechuje się nieco innym mechanizmem działania, co sprawia, że metodę leczenia należy dostosować indywidualnie.

  • Cukrzyca typu MODY 3

Mechanizm funkcjonowania tego podtypu choroby sprawia, że komórki beta wysp trzustkowych wydzielają znacznie mniej insuliny w porównaniu do osoby zdrowej. Aby umożliwić zwiększenie stężenia hormonu, a także obniżyć glikemię, stosuje się leki doustne. Ten podtyp cukrzycy charakteryzuje się bardzo dobrą wrażliwością na pochodne sulfonylomocznika, które stosowane są również w leczeniu cukrzycy typu 2. Pacjent z reguły nie musi przyjmować insuliny.

  • Cukrzyca typu MODY 2

Pacjenci, u których zdiagnozowano mutację genu GCK (glukokinaza), chorują niemal bezobjawowo. W wyniku uszkodzenia genu organizm błędnie interpretuje wysokie stężenie glukozy we krwi jako prawidłowe. W tym przypadku należy jedynie uważać na to, aby do takiej hiperglikemii na co dzień nie dopuszczać. Jeżeli zastosujemy odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, nie będzie konieczne żadne dodatkowe leczenie.

  • Cukrzyca typu MODY 1

Ten podtyp choroby diagnozowany jest często u noworodków. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, proces leczenia przeprowadzany jest dokładnie tak samo, jak w przypadku cukrzycy typu 2. Początkowo wdrażana jest terapia za pomocą pochodnych sulfonylomocznika, zaś z wiekiem choroba może postępować i wówczas u niektórych pacjentów włączana jest również insulinoterapia. 

  • Cukrzyca typu MODY 5

Jeden z rzadszych podtypów cukrzycy typu MODY cechuje współtowarzyszenie dolegliwości ze strony innych narządów. Symptomy cukrzycy zauważamy dopiero po czasie, co sprawia, że choroba często diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Z tego powodu, od razu po diagnozie stosowana jest insulinoterapia.

 

Bibliografia:
Nowak-Oczkowska A. i inni, Cukrzyca typu MODY – obserwacje diabetologiczne, Endokrynol. Ped. 2018.17.2.63.89-96
Skupień J., Małecki M. T., Rozbudowywanie podziału cukrzycy – nowe podtypy i możliwości lecznicze, Diabetologia Praktyczna 2007, tom 8, nr 1
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl