Zróżnicowane formy leczenia
Cukrzyca typu MODY jest chorobą niezwykle ciekawą. Choć często uważa się ją za odmianę cukrzycy typu 2, ale występującą w młodym wieku – w jej obrębie występuje wiele różnych podtypów. Każdy z nich cechuje się nieco innym mechanizmem działania, co sprawia, że metodę leczenia należy dostosować indywidualnie.
- Cukrzyca typu MODY 3
Mechanizm funkcjonowania tego podtypu choroby sprawia, że komórki beta wysp trzustkowych wydzielają znacznie mniej insuliny w porównaniu do osoby zdrowej. Aby umożliwić zwiększenie stężenia hormonu, a także obniżyć glikemię, stosuje się leki doustne. Ten podtyp cukrzycy charakteryzuje się bardzo dobrą wrażliwością na pochodne sulfonylomocznika, które stosowane są również w leczeniu cukrzycy typu 2. Pacjent z reguły nie musi przyjmować insuliny.
- Cukrzyca typu MODY 2
Pacjenci, u których zdiagnozowano mutację genu GCK (glukokinaza), chorują niemal bezobjawowo. W wyniku uszkodzenia genu organizm błędnie interpretuje wysokie stężenie glukozy we krwi jako prawidłowe. W tym przypadku należy jedynie uważać na to, aby do takiej hiperglikemii na co dzień nie dopuszczać. Jeżeli zastosujemy odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, nie będzie konieczne żadne dodatkowe leczenie.
- Cukrzyca typu MODY 1
Ten podtyp choroby diagnozowany jest często u noworodków. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, proces leczenia przeprowadzany jest dokładnie tak samo, jak w przypadku cukrzycy typu 2. Początkowo wdrażana jest terapia za pomocą pochodnych sulfonylomocznika, zaś z wiekiem choroba może postępować i wówczas u niektórych pacjentów włączana jest również insulinoterapia.
- Cukrzyca typu MODY 5
Jeden z rzadszych podtypów cukrzycy typu MODY cechuje współtowarzyszenie dolegliwości ze strony innych narządów. Symptomy cukrzycy zauważamy dopiero po czasie, co sprawia, że choroba często diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Z tego powodu, od razu po diagnozie stosowana jest insulinoterapia.
Bibliografia:
Nowak-Oczkowska A. i inni, Cukrzyca typu MODY – obserwacje diabetologiczne, Endokrynol. Ped. 2018.17.2.63.89-96
Skupień J., Małecki M. T., Rozbudowywanie podziału cukrzycy – nowe podtypy i możliwości lecznicze, Diabetologia Praktyczna 2007, tom 8, nr 1
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021