3 min czytania

Cukrzyca typu MODY – jak dbać o siebie w chorobie?

Cukrzyca typu MODY (maturity onset diabetes of the young) jest rzadko występująca postacią cukrzycy, stanowiącą ok. 2% wszystkich przypadków. Jest to tzw. graniczna postać cukrzycy, która występuje w młodym wieku (typowym dla cukrzycy typu 1), ale charakteryzuje się przebiegiem klinicznym podobnym do cukrzycy typu 2. Jest to choroba dziedziczna uwarunkowana genetycznym upośledzeniem wydzielania insuliny.

Prawidłowe leczenie cukrzycy typu MODY

W przypadku takich chorób, jak cukrzyca typu MODY, dbanie o siebie stanowi czasem podstawę efektywnego leczenia. W zależności od podtypu choroby, dieta może być jedyną metodą leczenia. Zdarza się też, że należy zastosować doustne leki hipoglikemizujące czy insulinę.

Jak już pisaliśmy, metoda leczenia, dobór odpowiednich preparatów lub ewentualna możliwość poprawy samopoczucia dzięki samej diecie – zależy wyłącznie od podtypu choroby. Każdy z nich bowiem charakteryzuje nieco inny mechanizm działania. Posiadając tę wiedzę, dokładna diagnoza umożliwi nam jak najlepsze dopasowanie metody leczenia.

Dieta i aktywność fizyczna w cukrzycy typu MODY

Dbanie o siebie jest pojęciem bardzo szerokim. Obejmuje ono m.in. wspomniane już zastosowanie odpowiedniego sposobu leczenia, dopasowanego do naszego podtypu choroby. Innym sposobem na troskę o własne samopoczucie, jest przestrzeganie zasad zdrowej diety.

Pacjentów, u których zdiagnozowano monogenową cukrzycę typu MODY, cechuje przeważnie szczupła budowa ciała (w zależności od podtypu choroby). Celem diety, jaką powinni stosować, nie będzie zatem redukcja masy ciała, lecz wsparcie regulacji glikemii. Bardzo ważne zasady żywieniowe, których powinni przestrzegać, to m.in.:

  • Rozbicie jadłospisu na niewielkie i częste posiłki
  • Spożywanie dużych ilości wody
  • Wyeliminowanie z diety (lub znaczne ograniczenie) cukrów prostych

Sama dieta oraz leczenie z wykorzystaniem farmaceutyków to jeszcze nie wszystko. Specjaliści akcentują istotną rolę aktywności fizycznej w codzienności diabetyków. Ponieważ na cukrzycę typu MODY chorują przeważnie dzieci, młodzież oraz osoby wkraczające dopiero w świat dorosłych – kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju jest uprawianie sportów oraz ćwiczeń umożliwiających prawidłowe kształtowanie mięśni. 

Korzyści takiego postępowania jest wiele – będzie to nie tylko zauważalna poprawa naszego stanu zdrowia oraz samopoczucia, ale także zmieni się nasz poziom energii każdego dnia. Poprawi się też pamięć oraz zdolności koncentracyjne, co jest szczególnie ważne u osób, które wciąż się uczą. Stosowanie diety cukrzycowej oraz regularnej aktywności fizycznej zapobiega wystąpieniu powikłań cukrzycy u tych chorych.

Samoobserwacja jako element dbania o siebie

Cukrzyca typu MODY, w zależności od jej podtypu, może przebiegać w pełni bezobjawowo. Mimo to konieczna jest samokontrola glikemii przy pomocy glukometru. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec zarówno epizodom hipo- jaki i hiperglikemii. 

Oprócz codziennego sprawdzania poziomu cukru we krwi, zaleca się także bieżącą kontrolę innych parametrów – np. masy ciała oraz ciśnienia tętniczego. Dzięki kompleksowym działaniom, jakie możemy wykonywać sami, łatwiej nam będzie zapanować nad chorobą, a w przypadku np. nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zyskamy możliwość natychmiastowej reakcji. 

Regularna samokontrola ułatwi również zadanie naszemu lekarzowi, który dzięki nam zyska szerszy obraz tego, jak kształtowała się nasza glikemia nie tylko w ciągu ostatniej doby, ale także na przestrzeni ostatnich dni, czy tygodni.

 

Bibliografia

Polish Diabetes Assiciation. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl