2 min czytania

Cukrzyca typu LADA – leki

Podobnie, jak w przypadku cukrzycy typu 1, na chwilę obecną podstawowym sposobem leczenia cukrzycy typu LADA jest insulinoterapia czynnościowa. Opiera się ona na wielokrotnym w ciągu dnia podawaniu preparatów insuliny (ludzkiej, lub jej analogów).

Skuteczny lek na cukrzycę typu LADA

Badania wykazują, że najskuteczniejszym sposobem leczenia cukrzycy typu LADA jest zastosowanie insulinoterapii, która nie tylko wyrównuje poziom glikemii, ale także przyczynia się do zahamowania procesu niszczenia komórek beta wysp trzustkowych. Odpowiednio prowadzona insulinoterapia „imituje” prawidłowe działanie trzustki zdrowego człowieka, dlatego jej efekty są zazwyczaj najlepsze.

Do tego rodzaju leczenia cukrzycy typu LADA, wykorzystuje się preparaty insulinowe. Początkowo do celów terapeutycznych wykorzystywano insulinę pozyskiwaną ze zwierzęcych trzustek. W latach 80. XX wieku wprowadzono nową metodę, w wyniku której uzyskiwano biosyntetyczną insulinę ludzką (Humulin R). Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy w medycynie, zwieńczone wynalezieniem analogów ludzkiej insuliny, które obecnie są najpowszechniej używane.

Preparaty insulinowe w leczeniu cukrzycy typu LADA

Dynamika oraz krótki czas działania to cechy, którymi charakteryzują się szybkodziałające analogi insuliny. Ta grupa leków sprawdzi się szczególnie w przypadku metod leczenia cukrzycy typu LADA bazujących na kilku iniekcjach w ciągu doby. Podstawowym sposobem leczenia jest podanie tzw. bazy – insuliny działającej przez całą dobę, odpowiedzialnej za obniżanie cukrów nocnych, porannych i przedposiłkowych oraz insulin krótkodziałających, podawanych przed każdym większym posiłkiem, działających ok. 3-5 godzin. 

Oprócz podawania insuliny za pomocą penów (czyli specjalnych strzykawek), jest też możliwość zastosowania pompy insulinowej (OPI), z wkłuciem podskórnym, gdzie insulinę podaje się za pomocą przycisku, lub pompa podaje ją sama zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. 

Insulinoterapia czynnościowa sprawdza się najlepiej u osób prowadzących intensywny tryb życia, gdzie przed każdym posiłkiem trzeba podać inną dawkę, zależną od wyjściowej glikemii, wielkości posiłku, czy planowanego wysiłku. Analogi szybko- i krótko działające dostępne aktualnie na rynku, to np.:

  • Aspart
  • Lispro
  • Glulizyna

Przykładami preparatów długodziałających są:

  • Glargina
  • Detemir
  • Degludec

Bibliografia:
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zamów nasz newsletter, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl